Biskup Jan Baxant navštívil na Štědrý den pacienty a zaměstnance litoměřické nemocnice
Litoměřický biskup Jan Baxant navštívil již tradičně na Štědrý den dopoledne Městskou nemocnici v Litoměřicích, aby povzbudil pacienty, zaměstnancům popřál klidnou službu a všem pak požehnané Vánoce a šťastný nový rok 2013.
V doprovodu kardiologa a dlouholetého lékaře zdejší nemocnice MUDr. Milana Zbořila biskup obešel téměř všechna oddělení, na kterých zůstali pacienti, kteří nemohli být vzhledem ke svému zdravotnímu stavu propuštěni o Vánocích domů. Všude se setkal se srdečným přijetím. Všem, s nimiž se tu pozdravil, předal drobnou sladkost.
„Převážná část pacientů jsou ti, kteří se nesetkali s vírou a jsou návštěvou biskupa nejspíš překvapeni, ale já bych řekl, že mile. Je to také vidět - žádná negativní reakce, naopak, přijetí, a někdy až dojetí, poukázal MUDr. Milan Zbořil.
„Chtěl bych, aby se křesťanské poselství o životě, radosti, pokoji, o Božím požehnání dostalo i do těchto prostor - k nemocným i k lékařům, sestřičkám a ostatnímu personálu - a aby se sem dostalo třeba i prostřednictvím biskupa. Aby všichni ti, kteří tu jsou, věděli, že nejsou opuštěni, nejsou sami, že se do jejich blízkosti dostávají lidé, kteří na ně myslí, řekl biskup.
Oba rovněž zmínili potřebu pravidelné duchovní služby v procesu léčby pacienta. „U nemocných lidí je to povětšinou tak, že se potřebují především sdělit - povyprávět svůj životní příběh někomu, kdo je hodným člověkem, kdo vzbuzuje důvěru. Pomoc zvláště katolické církve je v tom, že může pomoci pochopit bolest, utrpení a rozmnožit lidskou naději a optimismus, protože i když je člověk nemocný, nemusí být nešťastný, řekl biskup.
Mons. Jan Baxant má v rámci České biskupské konference na starost oblast zdravotnictví. Rada pro zdravotnictví ČBK se pod jeho vedením zabývá otázkami, které jsou spjaty se zdravotnictvím vůbec, ale i úkolem vytvořit institut nemocničního kaplanství. „Touto otázkou jsme se zabývali déle než dva roky. Zjišťovali jsme, jaká je situace v České republice, v diecézích, jaké jsou zkušenosti v jednotlivých nemocnicích s pastorační službou duchovních a také pastoračních pracovníků, kteří nejsou duchovními, ale mají teologické vzdělání a pověření od svých biskupů, uvedl.
„Pokládám to za jeden z nejdůležitějších úkolů mé biskupské služby, říká Mons. Baxant. Ten bude ale podle jeho slov možné zrealizovat za předpokladu, že diecéze bude mít dostatek lidí pro duchovní správu.
„Duchovní v litoměřické diecézi pastoračně působí především ve větších městech, kde jsou nemocnice, domovy důchodců, domovy pro seniory nebo hospice. Než bude moci být v naší diecézi plně zaveden institut nemocničního kaplana, oprávněně spoléhám na samotné kněze, duchovní, případně jejich pomocníky, na to, že navštěvují nemocné v nemocnicích, v zdravotnicko-sociálních zařízeních i v domácnostech. Zatím tedy tuto službu ponecháváme z pochopitelných a praktických důvodů v rovině praktické duchovní správy, dodal biskup.
Mons. Jan Baxant navštěvuje litoměřickou nemocnici na Štědrý den pravidelně. Letos to bylo již počtvrté od doby, kdy přijal biskupské svěcení (v listopadu roku 2008). Navázal tím na tradici Štěpána kardinála Trochty, 17. biskupa litoměřického, který na Štědrý den nemocné a lékaře v nemocnici v Litoměřicích také navštěvoval.