Biskupové jednali na mimořádném plenárním zasedání
V prostorách Arcibiskupství pražského se 30. srpna 2012 konalo mimořádné plenární zasedání České biskupské konference. Jednání se účastnili rovněž předsedové Konferencí vyšších řeholních představených mužských i ženských řádů v ČR. Hlavním tématem této schůze byl vývoj legislativního procesu zákona o částečném narovnání vztahů mezi státem a církvemi.
Biskupové se na zasedání shodli, že současná podoba návrhu zákona o částečném narovnání vztahů mezi státem, církvemi a náboženskými společnostmi je mimořádnou šancí, jak nastolit spravedlnost, právo a normální vztahy tam, kde byly dosud přehlíženy a obcházeny. Je možností jak ukončit blokaci mnoha pozemků, která znepříjemňovala život mnoha měst a obcí; jak nastolit právní jistotu pro soukromé majitele i instituce, kteří využívají historický církevní majetek; je to rovněž možnost jak v dlouhodobém měřítku zakotvit službu církve v naší společnosti. Navrhované řešení spočívá také v respektování svobody církví a náboženských společností a v uznání jejich základních potřeb ze strany státu, které je naplněním Ústavy České republiky a Listiny základních práv a svobod. Rozhodně tím nedojde k prolomení hranice 25. února 1948, tak jak ji respektovaly i minulé restituční zákony.
Přítomní biskupové rovněž vyjádřili podporu kardinálu Dominiku Dukovi, který za ČBK vede jednání ve spolupráci s ERC a ŽFO s představiteli státu ohledně majetkového narovnání.
Členové ČBK v rámci další části jednání potvrdili strukturu kontrolních mechanismů, které budou použity při zodpovědné správě eventuálního navráceného majetku. Tato pravidla se zakládají na minimálně dvoustupňové kontrole. Byl nastaven limit při nakládání s majetkem ve výši 50 tisíc Kč, který mohou farnosti překročit pouze se souhlasem svých diecézí. Zároveň na základě dohody mezi ČBK a KVŘP vznikne na úrovni katolické církve v České republice odborný analytický tým, kterému budou předkládány hospodářské výsledky diecézí a řádů, jehož úkolem bude kontrolovat, aby hospodaření všech subjektů naplňovalo požadavky na transparentní nakládání s majetkem ve prospěch pastoračních a sociálních aktiv církve. Výsledky práce této analytické skupiny budou pravidelně předkládány představitelům ČBK a KVŘP.
Biskupové si plně uvědomují, že náležité hospodaření s majetkem je základem pro zabezpečení chodu církví tak, aby mohly pracovat pro blaho společnosti.