Rumburský klášterní betlém oslaví devadesát let

Mgr. Klára Mágrová, koordinátorka projektů ŘKF Rumburk a Jiříkov 28.listopadu 2011

Rumburský klášterní betlém oslaví devadesát letOd soboty 26. listopadu si mohou zájemci poprvé prohlédnout devadesát let starý rumburský klášterní betlém, který bude až do 2. února 2012 vystaven v kostele sv. Vavřince v Rumburku.

Betlém, který byl pořízen před devadesáti lety, jak si příští rok připomeneme, instalovali do kostela v průběhu listopadu betlemář Jaroslav Pšenička a řezbář Jaroslav Blažek z Rumburku. Návštěvníci se mohou těšit na opravené betlémové figurky. Přístupný bude během otevírací doby rumburské Lorety od úterý do soboty mezi 9. až 16. hodinou. Vstupné je 30 a 15 korun. Prohlídky klášterního betléma pořádá Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk.


Betlémové figurky z rumburského klášterního betléma v letošním roce zdarma opravil Jiří Votruba z Roztok u Prahy. Známý český betlemář, který každoročně pořádá výstavu betlémů v kostele Panny Marie Sněžné v Praze, během letošního roku strávil desítky hodin vyřezáváním a doplňováním chybějících částí figurek. „Klášterní betlém se staví v kapli sv. Antonína Paduánského v kostele sv. Vavřince v Rumburku. Je to již třetí klášterní betlém v pořadí. Pořízen byl roku 1922, poprvé byl slavnostně postaven o rok později. Betlém obsahuje na sto figurek, najdeme mezi nimi například Svatou rodinu, římské vojáky, pastýře, ovce či palmy. Zabírá plochu dvacet metrů čtverečných. Náklady na vyřezání betléma ve výši 8 578 korun byly uhrazeny ze sbírky mezi věřícími, vysvětlil páter Jozef Kujan SDB, ředitel salesiánské komunity, která spravuje Římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí.

Na výrobě figurek se podílela řada místních řezbářů. Figurky vyřezal Anton Müller z Rumburku, Josef Thiele ze Studánky a Rudolf Weber ze Zátiší, zdobil je Anton Diessner z Jiříkova. Eduard Kindermann z Jiříkova vyřezával město, stáj a zříceniny. Malované pozadí betléma je starší než betlémové figurky. Roku 1897 ho po svém návratu z Palestiny namaloval Josef Neumann st. z Horního Jindřichova. Zajímavostí betléma je i stáří a původ dřeva, které představuje skály v betlémské krajině. Pochází z pařezů někdejší klášterní zahrady založené v 17. století (nyní Park Rumburské vzpoury), aby byla zdůrazněna sounáležitost betléma s klášterem. Dřevěné skály přežily i násilné zrušení kapucínského kláštera v roce 1950.

Klášterní betlém se v Rumburku staví vždy jednou za dva roky, v roce s lichým letopočtem.

 

Betlem_kostel

Detail klášterního betléma v kostele sv. Vavřince v Rumburku z roku 1922, foto Jiří Stejskal