Noc kostelů 2024 v litoměřické diecézi ve fotografiích č.2
V kostele Nejsvětější Trojice v Dolním Žlebu zazpíval Saský horolezecký pěvecký sbor "Kurt Schlosser" z Drážďan.
Kostel Nejsvětější Trojice, Dolní žleb
Kostel sv. Floriána, Krásné Březno
Foto: Věra Brožová
Kostel Narození sv. Jana Křtitele, Kamenický Šenov
Foto: Klára Machová
Kostel Církve československé husitské, Duchcov
Foto: Miloslava Slavíková
Kostel sv. Mikuláše, Nepomyšl
Jsme rádi, že náš kostel přivítal při letošní Noci kostelů odhadem 80 návštěvníků, kteří se mohli zaposlouchat do klasických i moderních skladeb v podání dětí a jejich učitelů ze ZUŠ Podbořany. Atmosféra v kostele byla povznášející a ohlasy návštěvníků velice pozitivní. Velké díky patří p. Mirce Dobřanské, učitelce ZUŠ Podbořany, která se organizace Noci kostelů v Nepomyšli ujala.
Hana Lněníčková
Městys Nepomyšl
NEPOMYŠL, SV. MIKULÁŠ
Foto: Laurencia Helásková
Kostel Nejsvětější Trojice, Jindřichovice pod Smrkem
Foto: Zuzana Hojdarová
Kaple sv. Jana Nepomuckého, Hrad Valdštejn, Turnov
Foto: Radim Štícha
Kostel sv. Mikuláše, Horky nad Jizerou
V našem kostele sv. Mikuláše jsme připravili návštěvníkům informaci o historii kostela i jeho současném životě. Pan Miloš Kodejška hrál na varhany. Zlatým hřebem milého setkávání bylo vystoupení souboru Benátecká Schola - Radostné Nocturno.
Kostel sv. Vavřince, Stružnice-Jezvé
Foto: Petr Zahrádka
Kostel sv. Anny, Tisá
Noc kostelů – v Tisé každoročně pořádaná akce, která umožňuje široké veřejnosti nezávazné setkání s křesťanstvím. Noc kostelů se konala v pátek 7. června. Ve večerních a nočních hodinách si tak návštěvníci mohli prohlédnout zvonici. Zde se nachází tři zvony. Dva mladší z roku 1922 byly vyrobeny v chabařovických ocelárnách Arnold-Kress jako náhrada za původní historické zvony, které zrekvírovaly úřady rakouského mocnářství za první světové války. Třetí zvon z roku 1859, patří mezi hodně vzácné unikáty. Ze zvonoviny jej vyrobil zvonař František Herold z litoměřické větve zvonařského rodu Heroldů. V loňském roce byly dva zvony renovovány a dostaly svá jména – bronzový Jáchym, ocelový Josef.
Dále měli návštěvníci možnost navštívit zákristii, presbytář, kůr s varhany, seznámit se s historií kostela. V kostele je umístěna socha Schönsteinského anděla, ta dostala své novodobé pojmenování podle zaniklé vsi Schönstein, předchůdce obce Tisá. Jedná se o podstavec kazatelny ze zaniklého kostela, který byl součástí tvrze a je nejstarší hmotnou dochovanou památku na katastru obce. Socha je zapsána do seznamu kulturních památek České republiky, byla restaurována v roce 2022
Podvečerní program byl doplněn o dva koncerty - koncert mladých umělců studentů konzervatoře v Teplicích – flétnový soubor Funky flauti a pěvecký soubor Děčínský chrámový sbor. Po celý večer probíhala prezentace o historii obce Tisá. Mezi více než stovkou návštěvníků byli též naši němečtí sousedé obcí Bad Gottleuba - Berggießhübel . Jejich účast byla zajištěna prostřednictví Místní akční skupiny Labské pískovce. Program večera organizovala Obec Tisá - Výbor pro kulturu sport a mládež.
Tomáš Kratochvíl
Kostel Nanebevzetí Panny marie, Církvice
Foto: Hanka Tobiášová
Kaple sv. Zdislavy, sídlo Diecézní charity, Litoměřice
Foto: Veronika Krištofová
Kaple svatého Huberta, Mstišov
Kaple sv. Jana Nepomuckého, Pozorka
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Cínovec
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, Dubí
Kostel sv. Antonína Velikého, Liberec
Kostel Nalezení sv. Kříže, Liberec
Kostel Proměnění Páně, Josefův Důl
Do kostela Proměnění Páně v Josefově Dole u Jablonce nad Nisou, průběžně od 17.00 do 22.00 hodin, přišlo 82 návštěvníků. Kostel si prohlédli, popovídali, seznámili se z jeho historií i současností, někteří chvíli poseděli, to vše za příjemných tónů skladeb Michaela Haydna.
Kostel sv. Antonína Paduánského, Koštice
V pátek 7. června proběhla v kostele sv. Antonína Paduánského v Košticích významná událost - Noc kostelů. Tato akce, která se koná po celé České republice, umožňuje veřejnosti prožít jedinečnou atmosféru nočního chrámu, nahlédnout do jeho historie a architektury a zažít kulturní program.
Návštěvníci kostela v Košticích měli možnost zúčastnit se netradiční prohlídky. Celý kostel byl zatemněn a osvětlen pouze svíčkami, což spolu s barokní hudbou vytvořilo magický zážitek. Tímto způsobem mohli návštěvníci objevovat bohatou historii a uměleckou výzdobu tohoto barokního skvostu. Hlavním bodem programu bylo vystoupení hudebního tělesa Trio Cum amore. Toto trio předneslo vybrané skladby, které dokonale rezonovaly s prostředím kostela a přinesly návštěvníkům neopakovatelný hudební zážitek. Výkony hudebníků zanechaly hluboký dojem a umocnily duchovní a estetický prožitek celého večera.
Během akce navštívil Koštice také pan farář Lukáš Hrabánek, který osobně poděkoval organizátorům a všem zúčastněným za jejich snahu a podporu této významné kulturní události.
Noc kostelů v Košticích nebyla jen kulturním zážitkem, ale také příležitostí k setkání komunity a duchovnímu obohacení. Kostel sv. Antonína Paduánského, který je důležitým duchovním centrem obce, tak otevřel své brány všem, kteří chtěli zažít něco mimořádného a prohloubit svůj vztah k místní historii a kultuře.
Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci a průběhu akce, a těšíme se na příští ročník Noci kostelů.