Odešel velký salesián P. Ladislav Vik
V pátek 22. července 2011 přibližně ve 23.00 hodin zemřel tichou smrtí v komunitě spolubratří v Praze - Dolních Počernicích P. Ladislav Vik SDB. Pohřeb se zádušní mší proběhne v pátek 29.července 2011 v 11.00 hodin v kostele sv. Terezie z Lisieux na Kobyliském náměstí v Praze 8. V letech 1968 - 1974 byl sekretářem Štěpána kardinála Trochty, XVII. biskupa litoměřického.
P. Ladislav Vik se narodil 25. března 1923 ve Vysokém nad Jizerou. Jako dítě byl pokřtěn, ale teprve v době středoškolských studií osobně konvertoval a intenzivně přilnul ke katolické církvi. Proto vždy vědomě a příkladně vystupoval jako věřící a nedal se zlomit ani v těžkých padesátých letech, ani v dobách komunistické normalizace v letech sedmdesátých.
Noviciát a první sliby skládal těsně po válce v Hodoňovicích v roce 1947 do rukou P. Antonína Dvořáka. Jako salesiánský asistent působil v Přestavlkách u Přerova a ve Fryštáku. Jeho první bohoslovecká léta spadají do období rozehnání klášterů a řeholních domů (1950-1955), kdy byl spolu s mnoha jinými řeholníky internován v klášterech v Oseku u Duchcova a v Želivi u Humpolce. Po propuštění z internace pracoval jako skladník, stavební dělník na přehradách Křímov, Jirkov, Hracholusky u Plzně a Skalka u Chebu. V té době se salesiáni znovu začali scházet a Ladislav Vik vyučoval filozofii.
10. prosince 1960 byl tajně vysvěcen biskupem Štěpánem Trochtou v jeho soukromém bytě. V raných šedesátých letech působil jako chemik ÚKZÚZ v Plzni, později jako vychovatel v Domově mládeže s trestnou činností v Obořišti. V době Pražského jara se po návratu otce biskupa Štěpána Trochty do litoměřické diecéze stal jeho sekretářem. Po smrti kardinála Trochty (1974) pracoval jako měřič u VDUP v Praze a v utajení jako magistr noviců SDB a novicek FMA a salesiánský ředitel v Praze. V letech 1981-1993 působil po Františkovi Míšovi jako provinciál českých Salesiánů Dona Boska.
Už před Sametovou revolucí a hned po ní se pustil do zakládání několika klíčových děl, která mu ležela na srdci: nakladatelství Portál, tiskárna Adalbert, vyšší odborná škola Jabok a do mnoha dalších pastoračních aktivit. Po celý život byl vyhledávaným zpovědníkem a moudrým kazatelem. V závěru života věnoval mnoho úsilí procesu blahořečení P. Ignáce Stuchlého a kardinála Štěpána Trochty, které osobně velmi dobře znal. Byl horlivým mariánským ctitelem a šiřitelem úcty k Donu Boskovi a sv. Františku Saleskému. Zemřel ve věku 88 let.