Slavnostní instalace nově jmenovaných kanovníků litoměřické kapituly
Slavnostní instalace nově jmenovaných kanovníků litoměřické kapituly se uskuteční 12. února 2011 od 10 hodin v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích.
Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant jmenoval deset nových kanovníků Katedrální kapituly u sv. Štěpána. V téměř tisícileté historii litoměřické kapituly je to událost naprosto ojedinělá a výjimečná. Kanovníci jsou nejbližšími spolupracovníky biskupa a obvykle byli jmenováni po jednom v závislosti na obsazení beneficií. V posledních sto letech proběhly dvě velké instalace kanovníků, a to na počátku biskupské služby Štěpána kardinála Trochty (v roce 1951) a později v 90. letech za biskupa Josefa Koukla. Ani jedna z nich však nedosáhla velikosti té, která se bude konat v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích v sobotu 12. února 2011 od 10 hodin.
Litoměřická kapitula je druhou nejstarší institucí svého druhu v České republice. S kostelem sv. Štěpána ji založil v roce 1057 kníže Spytihněv II., což dosvědčuje tzv. Zakládací listina kapituly litoměřické, dochovaná v originále ve fondu litoměřické kapituly, deponovaném ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích. Jedná se o vůbec nejstarší českou listinu vůbec, do níž byla na počátku 13. století vepsána i první česká písemně doložená věta.
Dějiny katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích se dělí na dvě období - na původní kolegiátní kapitulu (1057 - 1655) a po vzniku biskupství na katedrální kapitulu (1655 - dosud).
Kapitula je tvořena kanovníky, v jejím čele stojí kapitulní probošt, jehož zástupcem je kapitulní děkan. Původním úkolem kanovníků byla především slavná liturgie (tj. slavnostní mše svatá), kterou měli vykonávat v katedrále. Výrazným způsobem se rovněž podíleli na výuce v proslulé katedrální škole, která byla důležitým centrem vzdělanosti v celých severních Čechách.
Po vzniku biskupství fungovala litoměřická kapitula v jeho stínu. Byla sice povýšena z kolegiátní na katedrální, avšak v podstatě tím ztratila na samostatnosti. Kanovníci se od této doby stali nejbližšími spolupracovníky biskupa, jemuž pomáhali - obvykle jako vysocí úředníci v rámci biskupské kurie (tj. úřadu biskupství) - při správě diecéze. Bývalo rovněž dost obvyklé, že z původních kanovníků býval vybírán nový litoměřický biskup.
Kanovníci jsou trojího typu: sídelní (má právo hlasovat při kapitule a volit probošta, jejich počet je omezen), čestní (bez volebního a hlasovacího práva, pouze čestný titul) a emeritní (sídelní kanovníci s věkem nad 75 let).
Jmenováním nových kanovníků, které bylo vyhlášeno při poutní mši svaté v katedrále sv. Štěpána dne 26. prosince 2010, biskupem litoměřickým Mons. Janem Baxantem (biskup jmenoval pět nových sídelních kanovníků a pět nových čestných kanovníků) byla katedrální kapitula obnovena a posílena - aby byla společenstvím kněží, spolehlivých a blízkých spolupracovníků litoměřického biskupa. Dnešním posláním kanovníků je péče o katedrálu a tamní slavnostní liturgii, opomenout však nelze službu v oblasti vědecké, kulturní a obecně společenské.
V současné době má litoměřická kapitula čtyři sídelní, tři čestné a dva emeritní kanovníky.