Svatoanežská pouť v Doksanech s žehnáním sochy sv. Anežky České

Jana Michálková 14.listopadu 2012

Svatoanežská pouť v Doksanech s žehnáním sochy sv. Anežky České K poctě sv. Anežky České probíhala v úterý 13. listopadu 2012 v Doksanech Svatoanežská pouť s žehnáním sochy sv. Anežky. Slavnost se konala za účasti zdejších sester premonstrátek, litoměřického biskupa Jana Baxanta, strahovského opata Michaela Pojezdného, prof. Petra Piťhy, probošta kláštera Adriána Zemka a dalších kněží, hostů a přátel doksanského kláštera.

 

Autorem sochy - busty sv. Anežky, která byla umístěna v jednom z portálů na vnitřním nádvoří premonstrátského kláštera v Doksanech - je Josef Fryauf z Plzně. Tato socha je jedním ze 14 děl, které v loňském roce vytvořili studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích na popud prof. Petra Piťhy k 800. výročí narození této naší významné české světice. Sochu sv. Anežky České darovala Klášteru sester premonstrátek v Doksanech Královská kanonie premonstrátů na Strahově.

Doksany jsou místem, kde dcera krále Přemysla Otakara I. Anežka v dětství pobývala a kde byla sestrami premonstrátkami vychovávána a vzdělávána. „Snažíme se mít ji v úctě a šířit její kult. Je to významná osobnost českého národa a z jejího příkladu se můžeme mnoho naučit. Mě osobně oslovuje její touha po smíření a touha po jednotě národa. Sama velice těžce nesla nesváry ve vlastní rodině, ohrožení celého národa. Ke smíření přispívala nejenom svou modlitbou, ale i obětí a také konkrétním jednáním. Pro mne a pro spolusestry je opravdu velikou přímluvkyní ve všech potřebách dnešního světa, zvláště našeho českého národa. Je nám velice vzácná a drahá a snažíme se utíkat se k ní i v našich osobních přímluvách a modlitbách, řekla představená kláštera, sestra Alberta.

Slavnost byla zahájena v 16 hodin, kdy strahovský opat Michael Pojezdný sochu sv. Anežky požehnal. Prof. Petr Piťha v projevu připomněl její život a odkaz.

„Svatá Anežka je morální autoritou. Dává nám veliký příklad křesťanského života: myslela na druhé, byla věrná Kristu a svým příkladem nás stále povzbuzuje, řekl litoměřický biskup Jan Baxant. Ten také sloužil za účasti strahovského opata a několika desítek kněží ve zdejším kostele Narození Panny Marie pontifikální mši svatou.

Slavnosti předcházelo setkání prof. Petra Piťhy, zástupců hořické školy, studentů a tvůrců sochařských děl se starosty obcí a měst a zástupci institucí, kde již byly sochy sv. Anežky umístěny. Byla zde prezentována publikace, která jednotlivá díla představuje a zároveň mapuje místa, kde byly sochy instalovány (v budově Arcibiskupství pražského, v Senátu Parlamentu ČR, v Nemocnici Milosrdných sester svatého Karla Boromejského v Praze, v Myštěvsi, v Lázních Bělohradě, Jičíně, Chrudimi, Hořicích, v Hartmanicích a dalších místech).

Tato slavnost byla zároveň připomenutím svatořečení Anežky Přemyslovny, kterou papež Jan Pavel II. prohlásil za svatou 12. listopadu 1989 (krátce před sametovou revolucí).

(Záznam živého vstupu ze slavnosti na ČT24 naleznete zde.)

(Záznam Regionální televize - Litoměřicko naleznete zde.)

 

Homilie litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta.pdf

Projev prof. Petra Piťhy.pdf

Publikace Pocta sv. Anežce Přemyslovně.pdf

 

2012-11-13

Na snímku zleva: litoměřický biskup Jan Baxant, probošt doksanského kláštera Adrián Zemek, prof. Petr Piťha a strahovský opat Michael Pojezdný. Foto Karel Pech

K článku uvádíme dvě fotogalerie: Slavnost žehnání sochy sv. Anežky v Doksanech a Mše sv. ke cti sv. Anežky České v Doksanech