Slavnost v Milešově bude poctou Kašparu Zdeňku Kaplíři ze Sulevic – českému obránci Vídně
Obec Velemín – Milešov spolu s Biskupstvím litoměřickým, Rakouským kulturním fórem v Praze a vojenskými historickými regimenty zve na historickou slavnost „Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic – český obránce Vídně“, která se bude konat 12. září 2010 v Milešově.
Program
11.30 hodin
Slavnostní průvod s hudbou za účasti vojenských historických regimentů od zámku ke kostelu sv. Antonína Paduánského
12.00 hodin
Mši svatou v kostele sv. Antonína Paduánského celebruje generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl CSsR
13.00 hodin
Věnec na hrob Zdeňka Kašpara Kaplíře ze Sulevic položí vojenský atašé Rakouské republiky v ČR, brigádní generál Roman Fischer
Čestná salva
Po čestné salvě rozdá v souvislosti s obnovením tradice kaplířovských oslav v Milešově a dle starého zvyku představitel města Vídně, Mag. Thomas J. Resch OMR, dvaašedesát symbolických „zlatých mincí dětem
13.30 hodin
Průvod s hudbou od kostela na fotbalové hřiště
14.00 hodin
Ukončení oficiální části slavnosti
Zábavní odpoledne v Milešově
Z historie:
Jméno Kašpara Zdeňka Kaplíře ze Sulevic je úzce spojeno s jednou z nejvýznamnějších událostí - obranou Vídně proti Turkům, která rozhodla o osudu Evropy jako málokteré válečné utkání v novodobých dějinách.
Stotisícová armáda osmanských Turků oblehla 14. července 1683 Vídeň, bránu do Evropy. Císař Leopold I. jmenoval dvaasedmdesátiletého českého šlechtice Kašpara Zdeňka Kaplíře ze Sulevic hlavním představitelem civilní administrativy Vídně, vojenským velitelem byl hrabě Ernst Rüdiger Starhemberg.
Obrana obležené Vídně se stala klíčovým zájmem celé střední Evropy a celé evropské křesťanské civilizace, ale pomoc přicházela jen velmi pomalu. Kaplíř ze Sulevic stál po 62 dnů hrůzného obléhání v čele města. Převzal i vrchní velení v době, kdy Starhemberka vyřadilo zranění. Teprve 12. září dorazila vojska v čele s andělskými husary polského krále Jana III. Sobieského a v bitvě u vrchu Kahlenberg byli Turci na hlavu poraženi.
Kaplířova zásluha na záchraně Vídně byla obrovská. Maršálskou šerpu a hůl dostal od císaře Leopolda na počátku prosince 1683. Pětasedmdesátiletý zemřel ve Vídni dne 6. října 1686. Do rodové hrobky, kterou vybudoval v kostele sv. Antonína Paduánského v Milešově, bylo jeho tělo uloženo 20. října 1686.
Možná dnes ani nemůžeme docenit skutečný význam tohoto šlechtice ze starého českého rodu pro budoucnost Evropy, ale můžeme se postarat, aby Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic nebyl pro nás a příští generace zapomenut.