V Praze začíná výstava Karel Škréta (1610 - 1674): Doba a dílo
V pátek 26. listopadu 2010 bude v Praze zahájena rozsáhlá výstava Karel Škréta (1610 - 1674): Doba a dílo. Litoměřická diecéze na ní bude zastoupena celkem šesti obrazy. Čtyři z nich jsou dílem Karla Škréty, autorem pátého obrazu je Antonín Stevens a šestého Tobias Pock.
Tři Škrétova plátna pocházejí přímo z katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích (ze souboru pěti pláten, které Karel Škréta pro katedrálu vytvořil): monumentální obraz Kamenování sv. Štěpána z hlavního oltáře, který patří k nejrozměrnějším umělcovým plátnům vůbec, a obrazy z bočních oltářů sv. apoštolů Petra a Pavla a sv. Václava (tato tři plátna byla v průběhu uplynulého roku restaurována). Čtvrtý Škrétův obraz - Sv. Matouš s andělem - původně pochází z kostela sv. Matouše z Křešic u Litoměřic (jinak je vystaven v diecézním muzeu v Litoměřicích).
Pátý obraz - Sv. Norbert při adoraci - autora Antonína Stevense je zapůjčen z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Žatci a pro účely pražské výstavy byl rovněž restaurován, a to Adamem Pokorným. Těchto pět obrazů si mohou návštěvníci výstavy prohlédnout v Jízdárně Pražského hradu.
Šestý obraz - Svatá Kateřina - autora Tobiase Pocka byl původně umístěn v kostele sv. Ludmily v Litoměřicích (nyní v depozitáři SGVU Litoměřice). Tento obraz je vystaven ve Valdštejnské jízdárně.
Výstava Karel Škréta (1610 - 1674): Doba a dílo, kterou u příležitosti 400. výročí umělcova narození připravuje Národní galerie v Praze ve spolupráci se Správou Pražského hradu a Arcibiskupstvím pražským, se uskuteční v termínu 26. 11. 2010 - 10. 4. 2011 ve Valdštejnské jízdárně a v Jízdárně Pražského hradu v Praze a bude dosud vůbec nejrozsáhlejší přehlídkou tohoto významného umělce, zakladatele barokního malířství v Čechách. Vedle prací samotného Škréty představí také díla jeho syna Karla Škréty ml., práce Škrétových žáků a dílenských spolupracovníků, jakož i vybrané ukázky z děl umělců, s nimiž se Karel Škréta setkal během svého pobytu v Německu a v Itálii, případně obrazy, na které navázal a jimiž se nechal inspirovat ve své vlastní tvorbě.
Výstava se uskuteční pod záštitou prezidenta České republiky Václava Klause a za podpory Ministerstva kultury České republiky a řady dalších významných kulturních a společenských institucí.
Poslední výstava o Karlu Škrétovi se v Praze konala před 35 lety.
Otevírací doba: denně 10.00 - 18.00 hodin
Vstupenka platí na libovolný den v průběhu konání výstavy.
Vstupné Jízdárna Pražského hradu:
Základní: 150 Kč
Senior (nad 65 let): 70 Kč
Děti do 6 let: 70 Kč
Rodinné vstupné - rodiče s dětmi do 15 let (2 dospělí a 1-5 dětí): 200 Kč
Vstupné Jízdárna Pražského hradu + Valdštejnská jízdárna
Základní: 200 Kč
Senior (nad 65 let): 100 Kč
Děti do 6 let: 100 Kč
Rodinné vstupné - rodiče s dětmi do 15 let (2 dospělí a 1-5 dětí): 300 Kč