Biskup Jan Baxant se setkal s novináři

Jana Michálková 2.února 2011

Biskup Jan Baxant se setkal s novinářiLitoměřický biskup Mons. Jan Baxant se v úterý 1. února 2011 setkal ve své biskupské rezidenci se zástupci médií, která pravidelně přinášejí informace o životě v litoměřické diecézi, aby jim osobně poděkoval za jejich práci. Neformální přátelské setkání se konalo krátce po svátku sv. Františka Saleského, patrona novinářů (24. ledna), kdy bývá zveřejněno poselství Svatého otce ke Světovému dni sdělovacích prostředků.

 

Setkání Mons. Jana Baxanta se zástupci médií probíhalo již potřetí. Biskup poukázal v jeho úvodu na poselství Svatého otce ke 45. Světovému dni sdělovacích prostředků, jehož letošním tématem je Pravda, hlásání a autentičnost života v digitální éře. Světový den sdělovacích prostředků se každoročně slaví v neděli před slavností Seslání Ducha svatého (letos 5. června).

Biskup připomenul tři důležité události roku 2010, mající celodiecézní charakter. Povodeň, která začátkem srpna loňského roku zasáhla území severních Čech a její tragické následky, katolické městské misie, které se konaly poslední červencový týden v Litoměřicích a první týden v říjnu v Liberci, a národní děkovnou pouť Svatému otci do Říma v první polovině listopadu, jež se uskutečnila jako poděkování papeži Benediktu XVI. za jeho návštěvu v České republice v září roku 2009.

Řekl, že on sám vnímá řadu událostí, o nichž média informují, především skrze jednotlivé příběhy konkrétních lidí. Na příkladu loňských povodní poukázal na křesťanskou a lidskou solidaritu, s níž se při své návštěvě do povodní postižených míst setkal. Zdůraznil, že lidé, sami povodní postižení, pohotově a velkoryse pomáhali těm, kteří byli velkou vodou postižení hůře. Ocenil přístup a nezištnou pomoc dobrovolníků, zvláště pak mladých lidí ve Frýdlantu, kteří se bez zvláštního organizování dostavili okamžitě, na kole nebo pěšky, aby přiložili ruku k dílu a pomohli těm, kteří se tak neočekávaně ocitli v nouzi. Biskup podotkl, že právě tyto jednotlivé příběhy konkrétních lidí mu mnohdy ve zpravodajství z těchto míst chyběly.

Katolické misie, jak řekl, byly nabídkou křesťanských myšlenek, zásad a hodnot pro jednotlivé, a to i náhodné zájemce, kteří se s Kristovým poselstvím setkali poprvé. „V žádném případě nešlo o nějakou náboženskou propagandu. S tou bych nikdy nesouhlasil, zdůraznil. Děkovná pouť do Říma byla podle slov darem, při níž si křesťané mohli uvědomit, že k sobě patří a že jsou součástí univerzální církve.

V souvislosti se situací trmické farnosti biskup řekl, že s ohledem na probíhající insolvenční řízení nebude biskupství tuto záležitost jakkoliv komentovat. Před novináři pak ještě zmínil otázku narovnání vztahu mezi státem a církvemi.

Nakonec všechny přítomné pozval na slavnostní instalaci nově jmenovaných kanovníků Katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích, která se bude konat 12. února od 10 hodin v katedrále sv. Štěpána.

 

Mons. Jan Baxant označil setkání se zástupci církevních i necírkevních médií za přátelské. Ti měli možnost osobně si promluvit jak s biskupem, tak s generálním vikářem P. Stanislavem Přibylem CSsR. Oba představitelé litoměřické diecéze věnovali účastníkům setkání výtisk papežova poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků a nahrávku Českých varhanních koncertů 18. století, jejíž vydání biskupství iniciovalo, pořízenou v loňském roce v kostele sv. Jiljí v obci Bezděz.

Mezi novináři nechyběla ani dnes již bývalá tisková mluvčí České biskupské konference RNDr. Irena Sargánková, CSc., která ukončila svoje dlouholeté působení v tiskovém středisku ČBK k 31. lednu letošního roku. Litoměřický biskup jí poděkoval za její vždy perfektně odvedenou práci a předal květiny.